Czym wacław przekupił papkina

Pobierz

Papkin wraz z Wacławem wchodzą do pokoju Cześnika.Papkin jednak jako dowód swej odwagi przedstawia jeńca, którego Cześnik nie chce i odsyła go do domu.. Obok na wpół rozwalonego muru, w altanie, potajemnie spotykają się Klara i Wacław.. Podstolina kochała kiedyś Wacława.. Wacław nawiązuje rozmowę i proponuje zapomnienie wzajemnych urazów, ale Cześnik oburzony, ucina rozmowę i wychodzi.. Wacław - młody panicz, syn Rejenta.. Papkin zaleca się do Klary.. Wreszcie Wacław wyjawia, że kocha Klarę, i obiecuje sakiewkę złota za pomoc w pozostaniu w tej części zamku.. Scena 3, 5: Dochodzi do spotkania Wacława i Klary.. Widzę dużo przeciwnika, Lecz nie myślcie, że się boję.. Dowiesz się, jak Podstolina przyjęła zaloty Cześnika, co ją łączyło z Wacławem, a także jakie warunki musi spełnić Papkin, by poślubić Klarę.Józef Papkin to drugoplanowy bohater komedii z epoki romantyzmu Aleksandra Fredry "Zemsta".. CZEŚNIK.. Bardzo charakterystyczne cechy Papkina to samochwalstwo, zarozumiałość i skłonność do przesady.. wyznaniem swoich uczuć na rynku miasta.. "Papcia" to mężczyzna w średnim wieku.. Zapewniają się o wzajemnym uczuciu.. WACŁAW.. Papkin zrobiłby wszystko dla dobrego jedzenia, wina, a przede wszystkim dla głośno brzęczącej sakiewki.. Klara i Wacław obmyślają podstęp.. Robotników sprowadził Rejent Milczek.. Ona prosi go o dowód miłości - krokodyla.w jaki sposób wacław przekonuje papkina aby ten pozwolił mu zostać w domu cześnikaScena druga..

Wacław przekupił Papkina pieniędzmi.

Jeśliś zbójca - masz mię, stoję; Ale jeśliś człowiek .30 Questions Show answers.. Zresztą całe społeczeństwo lekceważyło Papkina i traktowało go obojętnie.a) Rejent b) Papkin c) Cześnik 9) List dyktuje a) Rejent b) Papkin c) Cześnik 10) Kto przekupił kogo?. wyzwaniem na pojedynek Cześnika.. Akt II Scena 1 Papkin wraz z Wacławem wchodzą do pokoju ześnika.. I cóż złego mi się stanie?. Wygania przybysza, ale Rejentowicz przekupuje Papkina i nadal zostaje na terenie "wroga".. zastępując w drzwiach lewych.. Aby ukryć swój związek z Klarą, przekupił Papkina sakiewką pieniędzy, żeby nie powiedział o niczym wujowi ukochanej.. Po powrocie ze studiów pragnie się ożenić i zakochuje w Klarze.Wacław umie również snuć intrygi, tak jak jego ojciec, czego dowodem jest to, ze zapłacił Papkinowi, aby ten wziął go do niewoli, by w ten sposób mógł znaleźć się w domu Cześnika.. a) Józef b) Jan c) Mikołaj d) Wacław 14) Kto pisał list, który miał trafić do Rejenta?Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Zemsta "Zemsta" Aleksandra Fredry - szczegółowe streszczenie Klara, Papkin Do Klary zbliża się Papkin.. Dziewczyna chce, by Wacław sprawił, że Podstolina go polubi.Pokazuje swoją odwagę jedynie wtedy, gdy nikogo nie ma już na polu walki..

13.Nie zamierzał mu nic mówić o sytuacji, w której Wacław przekupił go.

Czym Papkin miał poświadczyć Klarze swą odwagę?. "Papka" był synem Jana Papkina, a także podwładnym Cześnika Macieja Raptusiewicza oraz mieszkał w jego części zamku.Dlaczego Wacław oddał się w niewolę?. U Rejenta poznajemy prawdę o Papkinie, który potrafi być zarozumiały i zadziorny.. Młodzieniec przedstawia się jako zarządca dóbr Rejenta.. Chociaż Papkin niejednokrotnie wychwalał się jakiego on to nie ma powodzenia u kobiet to nie udało mu się podbić serca Klary, która odrzuciła miłość mężczyzny.. ujarzmieniem krokodyla.. Wacław dochodzi do wniosku, iż nie ma szans na pojednanie Rejenta z Cześnikiem.. Zakochany chłopak, by być blisko obiektu swej miłości, przekupił Papkina, by zabrał go do domu Raptusiewicza jako jeńca.. Wacław ma dość ukrywania swej miłości i chce pojąć ukochaną za żonę.. Spór Rejenta i Cześnika stanowi poważną przeszkodę w realizacji tego zamierzenia.W jaki sposób Wacław trafił do niewoli Papkina?. Pragnie zostać w domu Raptusiewicza.. Papkin przechwala się, iż brał tysiącami kiedyś do niewoli, ale teraz nie może, bo naraziłby się na gniew Cześnika.. - do Cześnika.. Dlaczego doszło do bójki przy murze?. Papkin cieszy się z takiego jeńca, gdyż myśli, że ześnik w podzience odda mu Klarę za żonę..

Papkin zaczynaNie zamierzał mu nic mówić o sytuacji, w której Wacław przekupił go.

Zresztą całe społeczeństwo lekceważyło Papkina i traktowało go obojętnie.Wacław zaproponował Klarze ucieczkę, lecz dziewczyna, będąc roztropną, odmówiła.. W geście powitania składa przed nią głęboki ukłon i deklaruje jej swoje uczucia.Używa przy tym górnolotnego języka, ale tak zawiłego, że trudno go zrozumieć.. Wacław przekonuje Papkina, aby pozwolił mu zostać w niewoli.Wzburzony Cześnik wysyła wystraszonego Papkina, aby przepędził murarzy naprawiających mur graniczny.. Jest bezkrytyczny, nie umie, a raczej nie chce dostrzec, że jest pośmiewiskiem dla otoczenia.Wacław daje Papkinowi łapówkę w zamian za pozostanie w domu Cześnika.. Przekupuje go ponownie, by dotrzymał tajemnicy o jego miłości do Klary, a nawet próbuje Papkina zastraszyć.Akt II.. a) Wacław Papkina b) Papkin Wacława c) Wacław i Papkin Rejenta 11) Cześnik jest a) kłótliwy, kochliwy, gadatliwy b) kłótliwy, zawzięty, gwałtowny c) zawzięty, pomocny, gwałtowny 12) Milczek ma powiedzenie: a) mocium panie b) Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba c) A niech to 13) Kto ma powiedzenie "mocium panie"?Słysząc to Wacław udaje przestraszonego i prosi Papkina by ten wziął go w niewolę.. Adam Mickiewicz.. Papkin przedstawia jeńca Cześnikowi, lecz ten nie życzy sobie takiego gościa w domu, tym bardziej, że Wacław utrzymuje, że jest komisarzem Rejenta..

Lecz nie mógł zgodzić się na ślub z Podstoliną, który zaplanował.Dlatego Wacław łatwo go przekupił.

Ujawniają się np. wtedy, kiedy przedstawia się Rejentowi: "Jestem Papkin, lew Północy" lub mówi o sobie: "Mądry w radzie, dzielny w boju, Dusza wojny, wróg pokoju".Pasją Papkina były kobiety, które stawiał na pierwszym miejscu w swoim życiu to one go zatrzymywały w drodze i zazwyczaj docierał do cele znacznie spóźniony, opowiadając o kobietach używał niezwykle barwnego języka, czasami przesadnie wyszukanego wręcz wyrażał się w sposób poetycki zmyślając o swoich podbojach miłosnych.Na dowód, jak dzielnie się spisał, wprowadza jeńca, Wacława, który za tę niewolę mu zapłacił, by znaleźć się blisko ukochanej Klary.. Jakie rany odnieśli murarze w czasie bitwy przy murze?. Postraszony służbą milknie, a potem rozpacza, gdy podejrzewa, iż Rejent poczęstował go zatrutym winem.. Objechałem jak bartnika.. Cześnik zezłościł się, że ludzie Rejenta naprawiają mur graniczny.. Papkin, Wacław.. a) Józef b) Mikołaj c) Janusz d) Grześ 12) Przez ile miesięcy Papkin miał milczeć by zostać mężem Klary?. Rozmowa Wacława i Podstoliny.. Wyjawia kim jest naprawdę.. a) 9 b) 6 c) 12 d) 1 13) Jak miał na imię ojciec Papkina?. Wacław szanował swojego ojca.. Wacław zaproponował Klarze ucieczkę, lecz dziewczyna, będąc roztropną, odmówiła.. Poznasz streszczenie drugiego aktu komedii Aleksandra Fredry.. Młodzieniec przedstawia się jako zarządca dóbr Rejenta.. W jaki sposób Cześnik chciał się zemścić na Rejencie?Co składało się na majątek, który Papkin zapisał w testamencie Klarze gitara i kolekcja motyli W jaki sposób Cześnik próbuje zawabić Wacława w pułapkęa) Rejenta b) Papkina c) Cześnika d) Wacława 11) Jak miał na imię Papkin?. Papkin cieszy się z takiego jeńca, gdyż myśli, że Cześnik w podzience odda mu Klarę za żonę.. Okazuje się, że znają się z dawnych czasów.. wyzwaniem na pojedynek Wacława..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt